معرفی امور فرهنگی

ایجاد شده در ۵ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۷:۴۵ بعد از ظهر
دانشگاه امروزه در سطح جهانی علاوه بر کارکرد و وظایف آموزشی و پژوهشی وظایف جدیدی در عرصه فرهنگی و اجتماعی برعهده گرفته است که از جمله می توان به نقش فرهنگ سازی و جامعه پذیری اشاره کرد به عبارت دیگر اگرچه دانشگاه برای تولید دانش و تربیت افراد متخصص همت می گمارد و برای اشتغال آینده آن ها در اجتماع تلاش می کند ، اما در دانشجویان باید هنجارها ، ارزش ها و باورهایی درونی شود که با محیط شغلی آینده آن ها مناسبت داشته باشد و این رفتارها و هنجارها ، چیزی نیستند که منحصرا در کلاس های رسمی تحقق پیدا کنند.
 
با عنایت به کارکردهای پیش گفته و جایگاه ویژه دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشور و با توجه به اهمیت فرهنگ و نقش انکار ناپذیر فعالیت های فرهنگی و فوق برنامه به عنوان آموزش های غیر رسمی در جذب استعدادها ، شکوفایی توانمندی ها و افزایش تجربیات سودمند دانشگاهیان، اهمیت و جایگاه اداره امور فرهنگی و فوق برنامه در هدایت و ساماندهی به فعالیتهای فرهنگی بیش از پیش نمایان می شود. 
 
مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه در زمینه های ذیل فعالیت می نماید:
 
۱ - برنامه ریزی ، هدایت و نظارت بر فعالیت های فرهنگی دانشگاه
 
۲- فراهم آوردن تسهیلات لازم برای گسترش و تعمیم فعالیت های فرهنگی دانشگاهیان
 
۳- ترغیب دانشجویان به شرکت در برنامه های فرهنگی و هنری
 
۴- برقراری ارتباط و همکاری های مشترک با مراکز و موسسات فرهنگی
 
۵ –مطالعه ،بررسی و شناسایی معضلات فرهنگی دانشگاهیان، نیازهای فکری مخاطبان، زمینه ها و علل آسیب پذیری و چاره اندیشی در مورد راه حل های مشکلات فرهنگی.
 
۶- ایجاد تسهیلات لازم برای آشنایی دانشگاهیان بامظاهر تمدن و فرهنگ دینی و ملی از طریق سیاحت و بازدید.
 
۷- زمینه سازی برای آشنایی دانشجویان و برقراری ارتباط ایشان با نهادها و موسسات علمی ، فرهنگی و آشنایی با عالمان ، اندیشمندان و فرزانگان .
 
۸- ایجاد زمینه های مناسب برای عرضه آثار فرهنگی و هنری دانشجویان .
 
۹- حمایت و پشتیبانی از فعالیت های فرهنگی تشکل های دانشجویی .
 
۱۰- تشکیل و حمایت از کانون های فرهنگی و هنری دانشجویی .
 
۱۱- برگزاری مراسمات مختلف تجلیل ، تکریم و یادواره دانشمندان و فرزانگان.
 
۱۲- برگزاری برنامه های مختلف برای پر کردن اوقات فراعت دانشگاهیان نظیر کلاسهای آموزشی، مسابقات فرهنگی و هنری ، اردوها ، نمایشگاههای فرهنگی و هنری، جشنواره ها و...
طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس